کد خبر : 8971
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۸

قبر ناخدا در خوزستان+ تصویر /کمینگاه پرستوهای دریایی

قبر ناخدا در خوزستان+ تصویر /کمینگاه پرستوهای دریایی

پرستوهای دریایی برای دیدن ناخدایی که برای همیشه و فقط به همراه پرستوهای دریایی در جزیره زندگی می کند باید به خوزستان بیایید و به شرق این استان سفر کنید. سوار قایق یا لنج شوید تا به دهانه خورموسی در خلیج فارس برسید. توی همین جزیره و به خاطر همین ناخدایی که اینجا خفته است

پرستوهای دریایی

برای دیدن ناخدایی که برای همیشه و فقط به همراه پرستوهای دریایی در جزیره زندگی می کند باید به خوزستان بیایید و به شرق این استان سفر کنید. سوار قایق یا لنج شوید تا به دهانه خورموسی در خلیج فارس برسید. توی همین جزیره و به خاطر همین ناخدایی که اینجا خفته است به اینجا قبر ناخدا می گویند.

پرستوهای دریایی

 

برای دسترسی به جزیره قبر ناخدا باید از شرق به خورموسی و از غرب به خورغزلان بروید. پنج جزیره کوچک دیگر از جمله جزیره واسطه کوچک و واسطه بزرگ در اطراف جزیره قبر ناخدا وجود دارد.

در شمال خورموسی واقع در بندر امام خمینی در دهانه این خور سه جزیره بونه، دارا و قبر ناخدا قرار دارد. مساحت جزیره قبر ناخدا در زمان مد ۲/۴ هکتار است ولی در زمان جزر پشته های شنی وسیعی از آب بیرون می آیند و به آن متصل می شوند که مساحت آن را تا چندین صد هکتار افزایش می دهند. این جزیره با اینکه کاملا مسطح است و بخش مرکزی این جزیره را گیاهان مختلف تشکیل می دهند و آب شیرین در آن یافت نمی شود اما به هیچ وجه قابلیت مسکونی ندارد.

پرستوهای دریایی

جزیره قبر ناخدا را رسوبات رودخانه ای و جریانات جزر و مد تشکیل داده اند که با جزر آب، دریا تا فاصله زیادی از جزیره عقب نشینی می کند. همچنین بخش غرب و جنوب جزیره بسیار کم عمق است، سطح جزیره قبر ناخدا پوشیده از گل و لای به همراه صدف های آهکی است. در حاشیه آن برآمدگی صدفی به صورت نواری ممتد به موازات خط ساحلی دیده می شود. این جزیره محل تخمگذاری پرستو های دریایی است. بعضی از مردم محلی ضمن تایید وجود قبر ناخدایی که امکان انتقال او در زمان فوت نامعلومش وجود نداشت به ریشه های تاریخی آن اشاره می کنند و می گویند: در زمان سلسله هخامنشیان سواحل خوزستان با امروز کاملا متفاوت بوده است و جزیره قبر ناخدا در آن زمان جزیره نبوده بلکه چسبیده به خاک اصلی بوده است و بهترین موقعیت را برای ساختن بندر و تاسیسات مربوطه داشته است. به همین دلیل زیر خاک جزیره قبر ناخدا، تاسیسات بندری و شهری و کشتی سازی هخامنشی قرار گرفته است و برای همین به آن نام قبر ناخدا داده اند.

پرستوهای دریایی

 

طبق اظهارنظر دکتر بهروز بهروزی راد مولف کتاب «زیستگاه های حساس پرندگان آبزی خلیج فارس» چون جزیره از جمله زیستگاه های حساس خوزستان محسوب می شود و تحت تاثیر جزر و مد خلیج فارس است وقوع این دو پدیده بر زمان تغذیه و استراحت پرندگان موثر است و چون ساختار ساحلی جزیره ماسه ای و گلی است این نوع ساختار برای تغذیه پرندگان کنارآبزی بسیار مناسب است.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته و طبق اظهارنظر کارشناسان محیط زیست در خوزستان، در جزیره قبر ناخدا علاوه بر حیات پرندگانی همچون پرستوهای دریایی، سلیم خرچنگ خوار، کاکایی، آبچلیک، قار بزرگ و قارساحلی، گونه های دیگر جانوری نیز وجود دارد که از جمله آنها می توان به موش سیاه، سوسمار، مارمولک و لاک پشت اشاره کرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سه − 3 =

آخرین اخبار

يادداشت