علی بنی عگبه رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اهواز گفت: با توجه به فصل بازگیری و جلوگیری از صید پرندگان شکاری، در روز یکشنبه ۳۱ شهریور ماه، پایش منطقه در اهواز انجام شد که طی این پایش دو باب کوخه شناسایی و تخریب شد و دو رشته تور نیز جمع آوری شد.

بنی عگبه خاطرنشان کرد: پرندگان شکاری از دیرباز مورد علاقه شیوخ عرب حوزه خلیج فارس بوده و باهزینه های گزاف اقدام به زنده گیری و تعلیم پرندگان شکاری جهت استفاده در شکار می نمایند در همین راستا همه ساله با ورود پرندگان مهاجر شکاری به استان تعدادی از افراد سودجود و متخلف با استفاده از روش‌های «کوخه نشینی» و «پهن کردن رشته تورهای زنده گیری» اقدام به زنده گیری پرندگان شکاری جهت قاچاق و فروش این پرندگان به کشورهای عرب نشین منطقه می کنند.

وی ادامه داد: نیروهای یگان اهواز با تمام توان تا پایان فصل بازگیری به روند پاکسازی مناطق از وجود این دامگاه ها و برخورد با متخلفین ادامه خواهند داد.

کشف و ضبط یک دستگاه الکترو شوکر برقی

پایش منطقه

بنی عگبه ادامه داد:همچنین طی گشت و کنترل یگان حفاظت محیط زیست شهرستان اهواز در تاریخ ۲۸ شهریور ماه یک دستگاه الکتروشوکر برقی کشف و ضبط گردید.

وی افزود:ماهیگیری از اصلی ترین شغل های مردم خوزستان است اما معضلی که از گذشته تاکنون وجود داشته روش غیر انسانی، ماهیگیری با شوک الکتریکی است که در بین صیادان غیرمجاز در خوزستان بیش تر از سایر نقاط به علت سهولت در صید، باب شده است و به هیچ جنبنده ای در دریا رحم نمی کند.

بنی عگبه گفت:صیادان بدون توجه به حلال یا حرام بودن این محصولات آن ها را وارد بازار می کنند و به فروش می رسانند و با این کار غلط، نه تنها جان  آبزیان را به خطر می اندازند بلکه باعث تغییر در اکوسیستم نیز می گردند.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از جریان برق از روش‌های غیرقانونی صید ماهی است که علاوه بر ماهیان، موجب تلف شدن سایر آبزیان و کاهش جمعیت و تنوع زیستی گونه‌های بومی و اختلال در زیست بوم رودخانه و کاهش درآمد صیادان محلی خواهد شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :