افزایش قیمت برنج

به گزارش پایگاه خبری فصل نو، جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج کشور با تصریح بر اینکه علت افزایش قیمت برنج، تنها یک عامل دارد و آن، عدم نظارت است، گفت: برنجی که در بازار به شکل جهشی نزدیک به ۵۰ درصد افزایش یافته است، تولید شهریور سال ۱۳۹۷ است. همزمان با آن نیز، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج وارداتی در نیمه نخست سال ۹۷ وارد کشور شده است و دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن نیز تولید کشور بود.

این کارشناس اقتصادی اشاره کرد: ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن، سال ۹۷ برنج داشتیم و کسری نداشتیم زیرا حداکثر نیاز کشور سه میلیون تن است و حتی می تواند کمتر هم باشد و برنجی که الان گران شده است، برای تولید سال ۹۸ نیست زیرا برنج تازه نشاء می شود و بنابراین گرانی امروز برنج در دست کشاورز نیست.

دبیر انجمن برنج کشور درباره ریشه های گرانی برنج اظهار داشت: کارخانه دارهایی که برنج ها را تبدیل کرده اند، خودشان وارد چرخه تجارت برنج شده اند و بازرگان هایی که کارشان تجارت برنج است، حس کردند چون نظارتی در کار نیست، قیمت ها را افزایش داده اند و جز این، دلیل علمی و منطقی دیگری برای گرانی برنج وجود ندارد.

محمد حسین قربانی نماینده آستانه اشرفیه در مجلس نوسانات نیز افزایش قیمت را فقط محدود به برنج نداست و گفت: همه محصولات موجود در سبد خانوار، دچار نوسانات قیمت شده اند و برنج نیز در کنار بقیه محصولات، گران شده است و حدود سه ماه پیش نوسانات قیمت را در برنج پیش بینی کرده بودیم.

وی درباره علل گرانی برنج تصریح کرد: یکی از دلایل این گرانی، تعلل در ترخیص بسیاری از کالاهای وارداتی از جمله برنج در گمرک است که البته با کمک های گمرک و سازمان استاندارد، این موضوع تا حدودی برطرف شد.

وی با اشاره به واردات یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در سال گذشته اظهار داشت: برخی کارشناسان معتقد هستند نیاز کشور سه میلیون تن برنج است که باور داریم این آمار کارشناسی نیست زیرا نیاز داخل کشور خیلی بیشتر از این مقدار است.

این نماینده مجلس درباره دیگر دلایل گرانی برنج اظهار کرد: با حجم عظیم هزینه تولید برنج و کار پر رنج تولید این محصول، باید انتظار افزایش قیمت را داشت زیرا یک کارگر فقط در یک روز در نشاء برنج، ۱۲۰ هزار تومان دریافت می کند و این قیمتی که در بازار وجود دارد، برای کشاورز مقرون به صرفه نیست.

این خبر را به اشتراک بگذارید :